Budowa oka – warstwa po warstwie

Gałka oczna zbudowana jest ze specjalnych błon otaczających ciało szkliste./ fot. Fotolia
Siatkówka, naczyniówka, tęczówka, twardówka, rogówka - błony, które tworzą oko różnią się między sobą swoją funkcją, budową, a także kolorem. Przeczytaj, jak bardzo każda z nich jest istotna dla zmysłu wzroku i zobacz, dlaczego bez nich widzenie byłoby niemożliwe.
/ 17.01.2012 15:28
Gałka oczna zbudowana jest ze specjalnych błon otaczających ciało szkliste./ fot. Fotolia

Siatkówka – podstawa w widzeniu

Siatkówka odpowiada za pierwszy etap widzenia - powstawanie obrazu, dzięki któremu posiadamy zmysł wzroku. Na siatkówce znajdują się miliony światłoczułych komórek – czopków i pręcików, których działanie różni się w zależności od ilości padającego na nie światła oraz rodzaju przekazywanych dalej informacji wzrokowych. Siatkówka nie jest jednolita – w różnych jej miejscach znajduje się różna ilość czopków i pręcików, a to właśnie od nich uzależnione jest widzenie.

Poza zmysłem widzenia siatkówka zajmuje się regulacją jeszcze jednej bardzo ważnej czynności, a mianowicie rytmu snu i czuwania. Dzięki zawartej w niej substancji reagującej na dopływ światła, wspólnie z szyszynką i przysadką mózgową, decydują o naszej aktywności w ciągu dnia i uczuciu senności wieczorem (gdy światła jest mniej).

Naczyniówka – odżywianie przede wszystkim

Poprzeplatana gęstą siecią naczyń krwionośnych naczyniówka odpowiada za dostateczne ukrwienie całej gałki ocznej, a co za tym idzie – za jej dotlenienie, dostarczenie niezbędnych do życia substancji odżywczych i usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. W naczyniówce znajduje się też substancja zwana pigmentem, który pochłania szkodliwą, nadmierną ilość światła, która mógłby dostać się do światłoczułych komórek siatkówki. Naczyniówka chroni więc także przed uszkodzeniem i uczestniczy w powstawaniu prawidłowego obrazu.

Zobacz też: Czopki i pręciki – podstawa wzroku

Tęczówka – kolorowy umięśniony pierścień

Tęczówka to widoczna część naczyniówki – coś, co nadaje oku określony kolor. W istocie jest to warstwa naczyń krwionośnych oraz mięśni, które w zależności od ilości napływającego światła, kurczą lub zwężają się, odpowiednio dozując ilość promieni świetlnych, wytwarzających obraz na siatkówce.

Twardówka – ochrona wrażliwych warstw oka

Zbudowana jest z dość odpornej tkanki, tworzy coś w rodzaju „skorupy” chroniącej oko od tylnej, niewidocznej dla nas, części. Wyścieła wszystkie kanały, którymi biegną ważne dla wzroku struktury – naczynia oraz nerw wzrokowy, a także buduje kanał, którym spływa płyn obmywający oko, czyli ciecz wodnista. Twardówka oprócz ochrony, nadaje oku odpowiedni kształt, co determinuje prawidłowe widzenie nawet w niesprzyjających warunkach.

Polecamy: W jaki sposób widzimy?

Rogówka – twardówki ciąg dalszy

Rogówka to część twardówki pokrywająca przednią część oka. Jest przezroczysta po to, by nie zaburzać dopływu światła i nie zniekształcać procesu widzenia, w którym też ma swój udział poprzez skupianie wiązki promieni świetlnych. Rogówka jest bardzo silnie wrażliwa na ból, co sami możemy zbadać, usiłując dotknąć widoczną między powiekami część gałki ocznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA