Czy można zrobić USG oka?

Badanie USG oka wykonywane jest w diagnostyce chorób gałki ocznej: jaskry, zaćmy czy odwarstwienia siatkówki./ fot. Fotolia
Część z nas kojarzy USG przede wszystkim z chorobami jamy brzusznej. Niesłusznie. To badanie ma bowiem liczne zastosowania, także w okulistyce.
/ 29.11.2011 16:08
Badanie USG oka wykonywane jest w diagnostyce chorób gałki ocznej: jaskry, zaćmy czy odwarstwienia siatkówki./ fot. Fotolia

Czy USG oka jest bezpieczne?

Bez wątpienia USG należy to najbezpieczniejszych badań. Nie mamy tu do czynienia z promieniowaniem jonizującym, ale z falą ultradźwiękową, która odbita od różnych struktur, powraca do głowicy urządzenia – w ten sposób uzyskiwany jest obraz. Nie ma przeciwwskazań do badania USG oka w żadnej chorobie ani w ciąży.

Jak wygląda samo badanie?

Pacjent leży bądź siedzi przed badającym, zaś na ekranie pokazywany jest obraz oka i oczodołu (projekcja B) bądź jedynie wykres prezentujący wymiary badanych struktur (projekcja A). Pewną niedogodnością może być jedynie niewielki nacisk sondy na gałkę oczną podczas badania. Trwa to jednak tylko kilka minut.

Zobacz też: Jak zmierzyć ciśnienie w oku?

Kiedy przeprowadzane jest badanie USG oczu?

USG w projekcji A służy przede wszystkim do pomiarów biometrycznych. Ma to znaczenie w przygotowaniu do operacji zaćmy (dopasowanie odpowiedniej soczewki do wszczepienia) oraz w monitorowaniu zmian w wysokiej krótkowzroczności.

Częściej spotykane USG w projekcji B, pozwala uwidocznić i zmierzyć struktury wewnątrz oka w przypadku nieprzezierności układu optycznego (np. w zaćmie dokonanej), wtedy, gdy nie udaje się zbadać pacjenta oftalmoskopowo. Poza tym badanie jest stosowane w diagnostyce: odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej, zmian zapalnych tylnego odcinka oka, zmian proliferacyjno–krwotocznych, np. w cukrzycy. Oprócz tego USG dobrze nadaje się do zbadania oka po urazie bądź, gdy podejrzewamy obecność ciała obcego. Ponadto badanie pozwala uwidocznić i ocenić guzy wewnątrzgałkowe.

Polecamy: Na czym polega badanie dna oka?

Co więcej, dzięki USG możemy diagnozować choroby oczodołu, np. guzy lub dokonywać pomiaru grubości mięśni okoruchowych w diagnostyce miopatii pochodzenia tarczycowego. Badanie USG to dobre, tanie i bezbolesne uzupełnienie pakietu badań okulistycznych. Najważniejsza jest jednak właściwa ocena wyniku badania, która wymaga doświadczenia i praktyki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA