Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy oczopląs jest chorobą?

Mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych, czyli tzw. oczopląs może być fizjologiczny, ale także patologiczny. Jak określić czy drgania oczu są normą, czy raczej powinny zwrócić naszą uwagę?

Wizualizacja – proces świadomy?/fot. Fotolia

Oczopląs może być zjawiskiem fizjologicznym, ale widoczny gołym okiem najczęściej jest chorobą./ fot. Fotolia

Kiedy oczopląs jest normą?

Oczopląs fizjologiczny występuje w określonych sytuacjach. W tej grupie wyróżniamy oczopląs nastawczy – występujący u ok. 60% ludzi. Drgania gałek ocznych pojawiają się w sytuacji patrzenia na przedmiot znajdujący się bocznie, na granicy pola obserwacji. Inny typ oczopląsu fizjologicznego to oczopląs optokinetyczny, który ujawnia się podczas obserwowania poruszających się przedmiotów np. podczas wyglądania przez okno w jadącym pociągu. Kolejny można wywołać przez wlewania zimnej lub gorącej wody do ucha zewnętrznego. Bodźce te wywołują tzw. oczopląs przedsionkowy a rotacja ciała może wywołać oczopląs pochodzenia błędnikowego.

Polecamy: Czym zajmuje się ortoptyka?

Oczopląs patologiczny

Oczopląs patologiczny może być wrodzony. Dziedziczy się recesywnie, jako gen sprzężony z chromosomem X lub autosomalnie dominująco. Najczęściej jest połączony z obuoczną słabą ostrością wzroku lub z zezem. Typowo jest to oczopląs wahadłowy, zazwyczaj poziomy. Oczopląs narzuca wyrównawczą pozycję galowy – w pozycji, w której jest on najmniejszy. Nieznana jest przyczyna oczopląsu wrodzonego. W niektórych przypadkach może towarzyszyć pacjentowi przez całe życie, a niekiedy następuje samoistna poprawa.

Oczopląs patologiczny może się również rozwinąć wtórnie do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, jako objaw ogniskowych krwotoków, guzów, zmian zapalnych czy stwardnienia rozsianego.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tylko u nas! Najnowsza metoda korekcji wzroku

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 22:44 2012-10-27 przez: ~ada (93.154.*.*)
b
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter