Czy osoby z wadą wzroku muszą rezygnować ze sportu?

Do niedawna wada wzroku i związana z nią konieczność noszenia okularów ograniczała u osób nią dotkniętych możliwości aktywności fizycznej. Obecnie dzięki soczewkom kontaktowym „okularnicy” mogą uprawiać prawie wszystkie dyscypliny sportu.
/ 04.04.2013 11:13

Wada wzroku nie musi przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Optymalne i naturalne widzenie nie tylko wpływa na prawidłową pracę oka, ale również może poprawić wyniki sportowe.

– Każdy, kto jest aktywny i musi nosić okulary, ma te same problemy: mniejsze pole widzenia, parowanie szkieł czy obawa, że okulary zsuną się i spadną. Często, zamiast poświęcić się przyjemności płynącej ze sportu, skupiamy się na problemie. Najprostszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe – tłumaczy dr n. med. Arleta Waszczykowska.

Obecnie nie ma znaczenia, czy jest się profesjonalnym sportowcem, który trenuje regularnie, czy amatorem, który lubi od czasu do czasu pobiegać lub pojeździć na rowerze. Dzisiejsza technologia – np. soczewki kontaktowe ze stabilizacją – pozwala bez względu na wadę wzroku robić to, co się lubi.

Czy soczewki kontaktowe mogą wypaść podczas ruchu?

W przypadku soczewek często padają pytania, czy w trakcie dynamicznych ruchów, np. podczas gry w piłkę, soczewka może się przemieścić lub wypaść. Zdaniem dr Arlety Waszczykowskiej jest to praktycznie niemożliwe. I dodaje: – Soczewki zapewniają doskonałą jakość widzenia niezależnie od kąta spojrzenia. Niektóre wykonane są w technologii Projekt Przyspieszonej Stabilizacji. Dzięki tej metodzie soczewka jest stabilna, a w przypadku rotacji, szybko powróci do właściwej pozycji.

Dla sportowców – zwłaszcza tych, którzy lepiej czują się w okularach – dobrym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe, których mogą używać sporadycznie, np. podczas aktywności ruchowej.

Warto wiedzieć: Kiedy sport przyprawia o ból głowy?

Jakie mogą być problemy z okularami podczas aktywności fizycznej?

Poniżej przedstawiamy tabelę, która prezentuje wybrane rodzaje sportów i problemy, jakie mogą się pojawić, gdy nosi się okulary lub soczewki. Dotyczy to okularów codziennego użytku, a nie profesjonalnych przygotowanych do uprawiania sportów, np. gogli.

Rodzaj sportu Okulary - problemy Soczewki - problemy
tenis, badminton, squash za każdym uderzeniem istnieje obawa, że mogą spaść i się potłuc brak
piłka nożna, koszykówka, siatkówka gra wymaga pełnego pola widzenia, okulary ograniczają widzenie peryferyjne brak
bieganie gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać brak
jazda na rowerze, rolkach duża prędkość wymaga sprawności i koncentracji, okulary mogą parować, zsunąć się i spaść, a nawet zgubić się podczas jazdy brak
jazda wyczynowa: narty, snowboard, rower BMX sporty wyczynowe wymagają bardzo dużej koncentracji, prawdopodobieństwo upadku jest wysokie, a okulary zwiększają to ryzyko brak
wspinaczka, skoki na bungee w przypadku sportów ekstremalnych pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zdjąć okulary brak

Polecamy: Przewodnik: jak dobrać soczewki?

Źródło: materiały Art-media Agencja PR/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA