Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy w oku może się rozwinąć chłoniak?

Zobacz artykuły na temat:oczyokochłoniakzaburzenia widzenianowotwórostrość wzroku
Chłoniak może zaatakować oczy. Choć nowotwór ten jest w tej lokalizacji rzadko spotykany, to niestety już na początku rozpoznania, że rokowanie jest niepomyślne.

Z wiekiem nasza osobowość może ulegać zmianie. Niektóre zaburzenia osobowości mogą zanikać, inne stają się silniejsze/fot.Fotolia

Chłoniaki to guzy zbudowane ze zmienionych nowotworowo limfocytów B.

Co to jest chłoniak?

Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego, składający się ze zgrupowanych na kształt guzów limfocytów. Są to jedne z ważniejszych komórek, odpowiadających za procesy odpornościowe organizmu. Chłoniaki rozwijające się w oku (i oczodole), powstają głównie z limfocytów B i wiążą się ze złym rokowaniem, ze względu na dużą złośliwość. U 80% chorych, zmiany występują w obojgu oczu. W części przypadkach zajęty jest równocześnie ośrodkowy układ nerwowy – mózg, rdzeń kręgowy, opony mózgowo-rdzeniowe. Typowo choroba dotyka osób między szóstą a ósmą dekadą życia.

Od objawów do rozpoznania

Rozpoznanie bywa trudne, ze względu na brak charakterystycznych objawów. Chłoniak może naśladować zapalenie błony naczyniowej oka, zwłaszcza takie, które nie daje się wyleczyć. Pacjentowi doskwiera pogorszenie ostrości wzroku bądź ubytki w polu widzenia. Oko jest zaczerwienione, a nieraz bolesne i wrażliwe na silne światło.

Zajęcie spojówki, stanowiące różowe lub łososiowe przebarwienie na gałce ocznej, często długo nie wzbudza niepokoju. Utrzymuje się ono długo i powoli powiększa swe rozmiary. Zazwyczaj nie boli i nie utrudnia widzenia ani nie pogarsza ruchomości oka.

Zobacz też: Diagnostyka nowotworów narządu wzroku


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter