Czym grozi ostry atak jaskry?

Gradówka to zakażenie bakteryjne gruczołu łojowego./ fot. Fotolia
Ostry atak jaskry spowodowany jest nagłym, całkowitym zamknięciem się kąta przesączania. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, który bez szybkiej interwencji lekarza może doprowadzić nawet do trwałej ślepoty.
/ 24.01.2012 17:52
Gradówka to zakażenie bakteryjne gruczołu łojowego./ fot. Fotolia

Kąt przesączania jest to ważna struktura, w której wchłaniany jest krążący w oku płyn – tzw. ciecz wodnista. Co ważne, jego zamknięcie wiąże się ze znacznym wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. Należy zapamiętać, że o ile pomoc lekarska nie zostanie udzielona szybko choremu grozi nawet utrata wzroku!

Co może wywołać napad jaskry?

Osoby, u których dochodzi do ostrego ataku jaskry cechują się anatomicznie wąskim kątem przesączania. Budowę tej struktury i ewentualne zagrożenie zamknięciem okulista może ocenić w badaniu gonioskopowym.

U niektórych pacjentów sam napad może zostać wywołany np. przez niektóre leki, które rozszerzają źrenicę. Takie farmakologiczne rozszerzenie źrenicy może do końca zablokować drogę odpływu płynu i sprowokować objawy.

Zobacz też: Jakie są objawy jaskry?

Jakie są objawy ostrego ataku jaskry?

Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się dolegliwości bólowe. Ból zlokalizowany jest najczęściej w jednym oku, osiąga znaczne natężenie i może promieniować do skroni, czoła i szczęki. Ból bywa tak silny, że może powodować nudności i wymioty. Ponadto chory skarży się na zaburzenia widzenia, które polegają na osłabieniu ostrości wzroku i widzeniu kół tęczowych w pobliżu źródeł światła. Oko chorego jest załzawione i zaczerwienione, a gałka oczna w dotyku wydaje się być twarda jak kamień – efekt zwiększonego ciśnienia śródgałkowego.

Jak można pomóc choremu?

Przede wszystkim należy pilnie zapewnić wykwalifikowaną pomoc lekarską i przewieźć chorego do szpitala. Na miejscu pacjent otrzymuje leki obniżające ciśnienie śródgałkowe, które w większości przypadków wystarczają by sytuacja uległa poprawie. Jeżeli natomiast w ciągu około 6 godzin leczenie nie przynosi normalizacji ciśnienia, chory zostaje poddany zabiegowi operacyjnemu.

Należy wiedzieć, że nieleczony ostry napad jaskry oprócz ciężkich dolegliwości bólowych może być przyczyną trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, gdyż znacznie zwiększone ciśnienie w gałce ocznej powoduje ucisk na nerw wzrokowy i po pewnym czasie jego zanik.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie jaskry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA