Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak można wyleczyć zaćmę?

Zobacz artykuły na temat:oczychorobazaćmanerw wzrokowy
Zaćma (zwana kataraktą) objawia się spadkiem ostrości widzenia. Często mylimy ją ze zmęczeniem wzroku. Ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, dzięki temu możemy poszukać jej przyczyn i zastosować właściwe leczenie. U większości chorych konieczny jest zabieg operacyjny – fakoemulsyfikacja.

Zaćma – jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę?

Specjalista chorób oczu – lekarz med. Maja Wilk – wyjaśnia, czym jest katarakta:

– Przyczyną zaćmy jest mętnienie soczewek w oczach. Dlatego z czasem widziany obraz staje się zamglony i ma się wrażenie, jakby patrzyło się przez matową szybę. Kolory stają się bledsze i mniej kontrastowe. Zaćma może też powodować podwójne widzenie.

Mętnienie soczewki jest najczęściej związane z procesem starzenia i zmianami, które zachodzą w organizmie wraz z upływem lat. Do rozwoju zaćmy przyczyniają się niektóre przewlekłe choroby na przykład cukrzyca lub choroby samego oka), przyjmowanie leków steroidowych, a także urazy, na przykład uszkodzenie oka ciałem obcym.

Katarakta może mieć  charakter wrodzony – jej występowanie jest wówczas związane z chorobami przebytymi przez matkę w trakcie ciąży lub ma podłoże genetyczne.

Czy można zapobiec chorobie?

Niestety trudno wskazać działania, które pozwoliłyby zapobiec tej chorobie, ponieważ najczęściej jest ona związana z zachodzącymi w naszym organizmie naturalnymi zmianami. Nie ma też leków, które mogłyby całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Najlepszym działaniem profilaktycznym są regularne badania okulistyczne i szybka reakcja w sytuacji, gdy zauważymy, że nasz wzrok się pogorszył.

Zobacz również: Jak rozpoznać zaćmę?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter