Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 2

Jak można wyleczyć zaćmę?

Zobacz artykuły na temat:oczychorobazaćmanerw wzrokowy
Zaćma (zwana kataraktą) objawia się spadkiem ostrości widzenia. Często mylimy ją ze zmęczeniem wzroku. Ważne jest wczesne rozpoznanie choroby, dzięki temu możemy poszukać jej przyczyn i zastosować właściwe leczenie. U większości chorych konieczny jest zabieg operacyjny – fakoemulsyfikacja.

Leczenie zaćmy – fakoemulsyfikacja

Opracowane dotychczas specyfiki pozwalają jedynie na spowolnienie rozwoju zaćmy. Tę dolegliwość można leczyć wyłącznie operacyjnie, a najczęściej wykorzystywaną metodą jest fakoemulsyfikacja.

– W ramach tego zabiegu najpierw wykonuje się małe, zaledwie kilkumilimetrowe nacięcie i, używając niewielkiego urządzenia, rozbija się zmętniałą soczewkę oka za pomocą ultradźwięków. Powstałe w ten sposób fragmenty usuwa się. Następnie przez to samo nacięcie wprowadza się zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach – wyjaśnia lek. med. Maja Wilk z Med Polonii.

Zabieg trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie szybko się goi i nie wymaga stosowania jakichkolwiek szwów, ponieważ zamyka się samoistnie pod wpływem działania ciśnienia wewnątrzgałkowego. U różnych osób oczy goją się po różnym czasie, ale w większości przypadków poprawa ostrości widzenia jest natychmiastowa.

Rekonwalescencja po zabiegu

Szpital można opuścić już kilka godzin po przeprowadzeniu fakoemulsyfikacji, ale w kolejnych dniach należy zgłaszać się na ustalone przez lekarza wizyty kontrolne i przyjmować przepisane leki. Po zabiegu można normalnie czytać i oglądać telewizję, jednak trzeba pamiętać o tym, by przez jakiś czas unikać przede wszystkim nadmiernego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężarów. Do normalnego funkcjonowania można powrócić już po kilku dniach.

Przeczytaj też: Wątpliwości odnośnie operacji zaćmy

 Źródło: materiały prasowe LTM Communications/mg


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter