Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak rozpoznać jaskrę?

Zobacz artykuły na temat:oczyjaskraokodiagnostyka
Piotr Mieszczański
Student medycyny
Jaskra jest chorobą o podstępnym przebiegu, często niedającą żadnych objawów. Niestety, oznacza to, że w większości przypadków diagnozowana jest zbyt późno, aby można było zapobiec pogorszeniu się wzroku i ograniczaniu komfortu życia. Jak rozpoznać jaskrę?

Pierwszym objawem zaćmy często jest zmętnienie źrenicy i zaburzenia widzenia./ fot. Fotolia

Jaskra objawia się postępującymi ubytkami w polu widzenia./ fot. Fotolia

Jak można rozpoznać jaskrę?

W przebiegu jaskry dochodzi do zaniku włókien nerwu wzrokowego, który przekazuje do mózgu informacje o widzianych obrazach. Efektem  tego są stopniowo zwiększające się ubytki w polu widzenia. Co ważne,  u zdecydowanej większości chorych  ma także miejsce wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku.

Wykrycie wymienionych powyżej zmian umożliwia rozpoznanie i kontrolę leczenia choroby. W praktyce oznacza to, że dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocenę tarczy nerwu wzrokowego, pola widzenia i kąta przesączania (tzw. gonioskopia).

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego  - tonometria

Parametr ten w normalnych warunkach wynosi 12-20 mmHg i jest podwyższony u zdecydowanej większości chorych. Co więcej jako że jego ocena jest stosunkowo prosta jest to podstawowe badanie przy objawach budzących  podejrzenie jaskry.

Najczęściej stosuje się 2 metody badania – tonomterię bezkontaktową i aplanacyjną. W tonometrii bezkontakowej specjalne urządzenie dmucha w oko badanego i już po chwili można odczytać wynik. Zaletą tego badania jest jego prostota i brak konieczności znieczulenia. Niestety, wynik jest mało dokładny. Z tego powodu w rozpoznawaniu jaskry podstawową rolę odgrywa tonometria aplanacyjna, która wymaga znieczulenia miejscowego.

Zobacz też: Jakie są objawy jaskry?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Czym są markery nowotworowe? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 12:06 2012-11-05 przez: ~ppp (77.253.*.*)
GDX nie bada za pomocą lasera tylko spolaryzowanym światłem widzialnym co wiąże się z koniecznością korygowaniu za pomocą oprogramowania błędów urządzenia wynikających z odbjającego się światła od rogówki. Badanie tarczy nerwu wzrokowego przy użyciu wiązki laserowej jest wykonywane na urządzeniu HRT.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter