Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Jak zmierzyć ciśnienie w oku?

Zobacz artykuły na temat:oczyokobadaniebadanie wzrokuciśnienie śródgałkowe
Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe powinno nam się kojarzyć z jaskrą. Jeżeli skończyliśmy 40 lat, powinniśmy sprawdzić ciśnienie w oku – będzie to test przesiewowy dla wielu chorób oczu.

Wyróżniamy jaskrę wrodzoną oraz nabytą./ fot. Fotolia

Ciśnienie wewnątrzgałkowe mierzymy u pacjentów z podejrzeniem jaskry./fot. Fotolia

Czemu warto się badać?

Jaskra to choroba groźna – może prowadzić do całkowitej ślepoty. Nierzadko przebiega bezobjawowo. Wydaje się to wystarczającym argumentem.

Czym jest ciśnienie w oku?

Nie jest ono w żaden sposób tożsame z ciśnieniem tętniczym, mierzonym na ramieniu. Jest to ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, wywoływane przez obecne w niej struktury, zwłaszcza krążącą w komorach oka ciecz wodnistą. Zaburzenie jej odpływu powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeżeli utrzymuje się ono przez dłuższy czas i pozostaje nieleczone, niszczy włókna nerwu wzrokowego, co skutkuje zwężeniem pola widzenia, a ostatecznie nieodwracalną ślepotą. 

Kiedy badać ciśnienie wewnątrzgałkowe?

Po 40 roku życia, jako forma badania przesiewowego w kierunku jaskry. Ponadto gdy doskwiera nam ból głowy, zwłaszcza zlokalizowany w bliskości oczodołu, bądź ból samego oka, wraz z zaczerwienieniem, spadkiem ostrości wzroku, itp. Może to oznaczać ostry atak jaskry i wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu. Badanie jest też przeprowadzane dodatkowo w przypadku innych chorób oka.

Zobacz też: Na czym polega badanie dna oka?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak przygotować koktajl z awocado, melona i pomarańczy?

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter