Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Na czym polega krótkowzroczność?

Piotr Mieszczański
Student medycyny
Krótkowzroczność należy do powszechnie występujących wad wzroku, zwłaszcza u ludzi młodych. Choroba ta objawia się utratą ostrości widzenia, a także zaburzeniami widzenia przestrzennego. Leczenie polega na noszeniu dobranych przez okulistę okularów lub szkieł kontaktowych.

Krótkowzroczność to wada refrakcji, w której źle widzimy dalekie przedmioty.

Krótkowzroczność to wada refrakcji, w której źle widzimy dalekie przedmioty.

Czemu dochodzi do zaburzenia widzenia?

W oku zdrowym promienie świetlne przechodzą przez rogówkę i soczewkę oka (gdzie są załamywane) a następnie padają na siatkówkę. Na siatkówce znajdują się specjalne komórki – czopki i pręciki, które odpowiedzialne są za prawidłowe widzenie. Następnie informacje o widzianych przedmiotach przekazywane są do mózgu.

U osób krótkowzrocznych z różnych powodów obraz nie powstaje na siatkówce ale tuż przed nią – w związku z czym promienie nie zbiegają się w jednym punkcie a powstały obraz jest nieostry. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być długa gałka oczna  (tzw. krótkowzroczność osiowa) lub zbyt mała zdolność skupiająca rogówki i soczewki.

Zobacz też: Na czym polega niezborność (astygmatyzm)?

Kto może zachorować?

W większości przypadków podatność na tego typu wadę wzroku jest dziedziczna. Oznacza to, że dzieci rodziców z wadą mają większą szansę na jej rozwinięcie. Choroba zaczyna się zazwyczaj w okresie dojrzewania i może postępować do około 30 roku życia. Warto wiedzieć, że krótkowzroczność tego typu związana jest przede wszystkim ze zbyt długą gałką oczną – jest to tzw. krótkowzroczność osiowa.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tylko u nas! Najnowsza metoda korekcji wzroku

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 2
dodano: 15:29 2012-07-06 przez: ~gość (206.197.*.*)
nie ma " szkiel kontaktowych" a sa soczewki kontaktowe.. niby drobiazg ale w komunikacji do pacjentow ma duze znaczenie.
dodano: 15:24 2012-07-06 przez: ~gość (206.197.*.*)
wszystko jestem wstanie zaakceptowac ale nie to ze:'Krotkowzrocznosc jest choroba". jest to wada wzroku a nie choroba i nie mozna na nia zachorowac.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter