Wady wzroku - rodzaje, skąd się biorą, leczenie wad wzroku

wady wzroku fot. Adobe Stock
Najpopularniejsze wady wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Nieleczone wady wzroku mogą powodować bóle i zwroty głowy, zmęczenie i ból oczu.
/ 20.01.2020 09:38
wady wzroku fot. Adobe Stock

Spis treści:

Jak dochodzi do powstania wady wzroku?

Prawidłowe widzenie możliwe jest dzięki współpracy rogówki, soczewki i siatkówki  oka. Jakakolwiek choroba czy dysfunkcja tych struktur prowadzi do zaburzeń widzenia.

Zaburzenia widzenia wynikające z nieprawidłowego załamywania się fali na rogowce bądź soczewce oka nazywane są wadami refrakcji. Prawidłowo promienie załamywane przez soczewkę powinny skupić się w jednym miejscu na siatkówce. Nieostre i niedokładne widzenie wynika z rozejścia się tych promieni.

Najpopularniejsze wady wzroku

Krótkowzroczność

Jest najczęstszą wadą wzroku. Na krótkowzroczność zapadają najczęściej młodzi ludzie. Wada ma tendencję do postępowania w czasie, choć zazwyczaj w pewnym momencie życia zatrzymuje się. Krótkowidztwo powstaje, gdy promienie świetlne przechodzące przez soczewkę nie zbiegają się na siatkówce, ale za nią. Efektem jest utrata ostrości widzenia oraz zaburzenie widzenia przestrzennego, szczególnie o zmroku i w nocy.

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność to potoczna nazwa dla nadwzroczności. Jest to druga co do częstości wada wzroku. Najczęściej dotyka ona osoby starsze, chociaż niektóre dzieci mają problemy z dalekowzrocznością już w dzieciństwie. W nadwzrocznością dochodzi do utraty ostrego widzenia przy patrzeniu na przedmioty z bliska. Szczególnym rodzajem dalekowzroczności jest starczowzroczność.

Astygmatyzm

Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku, w której nieprawidłowe padanie promieni świetlnych na siatkówkę nie wynika z zaburzania pracy soczewki, ale niesymetrycznej budowy rogówki. Rogówka nie jest idealnie sferyczna, symetryczna i gładka. Prowadzi to do nieostrego widzenia, którego główną cechą jest zaburzenie kształtu widzianych obrazów. Niestety astygmatyzm może iść w parze z wadami refrakcji o podłożu soczewkowym, a więc z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Diagnostyka wad wzroku

Diagnostyka wad refrakcji jest dzisiaj podstawą badań okulistycznych. Okuliści posiadają specjalne tablice Snellena, które umożliwiają im na dość dokładne zbadania ostrości wzroku niemal w każdych warunkach. Do dyspozycji mamy także metody komputerowe, które umożliwiają jeszcze dokładniejsze zbadanie wzroku. Badanie wzroku powinno być wykonywane rutynowo w ramach diagnostyki wad wzroku u każdego dziecka w wieku szkolnym w celu wczesnej korekcji wad wzroku.

Leczenie wad wzroku

Okulary wciąż pozostają najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku. Soczewka w okularach pozwala skorygować bieg promieni świetlnych tak, aby padały one na to samo miejsce na siatkówce.

Kolejnym krokiem w rozwoju okulistyki było stworzenie szkieł kontaktowych, które przywierają do rogówki, stają się niewidoczne i niemal imitują nasze własne oko.

Dla osób, które pragną raz na zawsze rozprawić się z problemem nieostrego widzenia, pozostaje jeszcze możliwość laserowej korekcji wzroku.

Więcej o problemach ze wzrokiem:Daltonizm, czyli ślepota barw - skąd się bierze i jak leczyćJaskra - choroba nerwu wzrokowego. Poznaj jej przyczyny i objawyJak wykryć zaćmę?Jakie są metody korekcji i leczenia wad wzroku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA